Před sto lety se pro desítky rakouských Italů z oblasti Tridentska (především ženy, děti a starce, bojeschopní muži byli na frontě) stal Svatý Kopeček a některé okolní obce (Radíkov, Dolany, Véska) neplánovaným domovem. Větší počet italských vystěhovalců byl přijat také v Olomouci.

Zatímco v Itálii se dodnes na pomoc našich předků s vděčností vzpomíná, v našem kraji toto téma bude připomenuto poprvé. V rámci Italských dnů v Olomouci 3.–6. května 2019 je ve městě a na Svatém Kopečku připraven bohatý program: výstava, koncert, besedy, prezentace nových publikací, promítání dokumentů, odhalení pamětní desky, prezentace italských produktů a kuchyně. Návštěvníci si budou moci také vyzkoušet konverzaci v italském jazyce a ověřit své znalosti o italské kultuře formou kvízu. Sobotní program začíná mší svatou v katedrále sv. Václava v Olomouci (v rámci pouti ke sv. Janu Sarkanderovi). Na nedělním hudebně-literárním večeru v olomoucké katedrále zazní italská hudba.

Do Olomouce dorazí hosté z Itálie, mezi nimi italský historik Gianluigi Fait, který zde představí knižní novinku – v Itálii vydaný mnohasetstránkový vojenský deník lékaře Fioria Vittoria, který v období první světové války působil i v Olomouci. Kniha je doplněna fotografiemi olomoucké provenience. Zváni jsou také zástupci města Tridentu a Rovereta a historických spolků Laboratorio di storia di Rovereto a Il Sommolago